Ustalenie warunków zabudowy lub ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego
Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy
Kogo dotyczy
Obywatele, przedsiębiorcy oraz inne podmioty chcące złożyć wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy.
Czas realizacji
Wydanie warunków zabudowy w ciągu 90 dni Wydanie lokalizacji celu publicznego w ciągu 65 dni. Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.
Wymagane dokumenty
- Wniosek
- Zapewnienie dostaw do infrastruktury technicznej w tym w zakresie dostaw energii i w zakresie dostaw wody oraz odbioru ścieków socjalno-bytowych
- W przypadku wniosku składanego przez osobę prawną - aktualny odpis/odwzorowanie cyfrowe Krajowego Rejestru Sądowego.
- Wyrys z mapy ewidencji gruntów obrazujący położenie działek objętych zamierzeniem inwestycyjnym oraz działek sąsiadujących i wyrys z mapy sytuacyjno-wysokościowej dla obszaru jak wyżej.
- Pełnomocnictwo udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy.
- Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach z klauzulą ostateczności. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych: przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
- Określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub - w przypadku jej braku - kopii mapy katastralnej, obejmującej teren, którego wniosek dotyczy i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2000.
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jeżeli obowiązek uiszczenia takiej opłaty wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Aktualna kopia mapy zasadniczej w skali 1:1000, uzyskanej z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i niezbędnej do wyznaczenia obszaru analizowanego. Obszar analizowany zgodnie z art. 61 ust. 5a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wyznacza się na mapie dołączonej przez Inwestora do wniosku, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu terenu objętego wnioskiem
Opłaty
- za decyzję o warunkach zabudowy lub ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego – 598 zł (jeżeli dotyczy)
- za pełnomocnictwo – 17 zł
Tryb odwoławczy
Do organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie do 14 dni od dnia doręczenia decyzji
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r., poz. 977 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji warunkach zabudowy (Dz. U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1589)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1588)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r., poz. 2111 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje udzielane są telefonicznie pod numerem 34 320 20 03 wew. 42